Application Form

Make sure you fill in all fields correctly.

  • DEPARTMENT: MARKETING
  • POSITION TYPE: FULL TIME
LONDOU TRADING LTD, with Headquarters in Larnaca, exclusive agents and Distributors of well-known FMCG is looking for a dynamic, ambitious and highly motivated Digital Marketing Manager to fulfill a job vacancy in the company.

The candidate must have a strong grasp of current marketing tools and strategies and be able to lead integrated digital marketing campaigns from concept to execution. The Digital Marketing Manager will work with the marketing team and other associates to launch campaigns on time and on budget.

Qualification Requirements:
  • BS/MS degree in digital marketing or a related field.
  • 3+ years’ proven work experience in digital marketing focused role.
  • Excellent verbal and written communication skills in Greek and English.
  • Proficiency in MS Office (Word, Excel, PowerPoint), Good knowledge of Photoshop, Illustrator will be considered as an advantage.
  • Experience in multiple social media platforms.
  • Highly creative with experience in identifying target audiences and devising digital campaigns that engage, inform and motivate.
  • Up-to-date with the latest trends and best practices in online marketing and measurement.
  • Strong analytical, organization skills and high attention to detail.
  • Experience managing a team: strong team-orientation and collaborative approach to work.
  • Ability to work under pressure and engage in multiple initiatives simultaneously.

Job Responsibilities:
  • To Design the strategy to promote content across social media and digital channels.
  • Plan and execute all digital marketing campaigns for the various company brands, including SEO/SEM, PPC, email, social media and display advertising campaigns.
  • Support online and social media advertising, email marketing and blogs.
  • Track trends and analyze performance to maximize impact of content and social media properties.
  • Design, implement and maintain adequate reporting to monitor the company’s operations and performance.
  • Oversee and contribute to all aspects of content creation, writing and production.
  • Devising strategies to drive online traffic to the various company’s social media channels and website.
  • Updating and maintaining the company web site and social media pages.

Benefits:
An attractive remuneration package will be offered based on qualifications, experience and personality.

Applications:
All applications should be forwarded by April 30th, 2024 to the following email address: cvlondou@londou.com  or by submitting it through our website www.londou.com

After collecting and evaluating the CVs we will contact candidates who meet the requirements of the position to set up a meeting for an interview.

All applications will be treated in strict confidence
  • DEPARTMENT: Αποθηκη
Η Εταιρεία LONDOU TRADING, εισαγωγείς τροφίμων και ποτών, ζητά για άμεση εργοδότηση ΔΙΑΝΟΜΕΙΣ με βάση την Λάρνακα.

Απαραίτητα Προσόντα:
  • Απόφοιτοι Σχολής Μέσης Εκπαίδευσης
  • Δυναμική / Ευχάριστη προσωπικότητα
  • Υπευθυνότητα και ακεραιότητα χαρακτήρα
  • Άτομα με εργασιακή εμπειρία σε παρόμοια θέση θα προτιμηθούν.

Καθήκοντα:
  • Παράδοση προϊόντων σε υπεραγορές περίπτερα και άλλα καταστήματα ειδών διατροφής.

Η εταιρεία προσφέρει:
  • Πακέτο απολαβών συμπεριλαμβανομένου βασικού και 13ου μισθού
  • Ταμείο προνοίας
  • Πλήρη απασχόληση, από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή
  • 20 Ημέρες ετήσια άδεια με αποδοχές
  • Έκπτωση στα προϊόντα της Εταιρείας
  • Επαγγελματική εμπειρία και συνεχής εκπαίδευση σε ένα δυναμικό φιλικό και ευχάριστο περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές προσωπικής ανάπτυξης και επαγγελματικής εξέλιξης
  • Μόνιμη απασχόληση

Αιτήσεις: Οι ενδιαφερόμενοι/ες παρακαλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα μέχρι τις 30 Απριλίου στην πιο κάτω ηλεκτρονική διεύθυνση: cvlondou@londou.com

Μετά τη συλλογή και αξιολόγηση των βιογραφικών σημειωμάτων θα επικοινωνήσουμε με τους/τις υποψηφίους/ες που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης προς στελέχωση για να οριστεί συνάντηση για συνέντευξη.

Όλες οι αιτήσεις θα θεωρηθούν άκρως εμπιστευτικές.
Η Εταιρεία LONDOU TRADING LTD, εισαγωγείς τροφίμων και ποτών, ζητά για άμεση εργοδότηση Βοηθούς Αποθήκης για την πόλη και επαρχία Λάρνακας.

Γενικά Καθήκοντα και Ευθύνες:
  • Παραλαβή και προετοιμασία παραγγελιών σύμφωνα με τις οδηγίες του προϊσταμένου.
  • Συστηματικός έλεγχος και καταγραφή αποθεμάτων.
  • Παραλαβή και οργάνωση εμπορευμάτων.
  • Συγύρισμα και προετοιμασία χώρων αποθήκης για νέες παραλαβές.
  • Διασφάλιση της καθαριότητας και γενικής εμφάνισης των χώρων εργασίας της αποθήκης.
  • Εκτέλεση χρεών διανομέα στις αποθήκες και στους αντιπροσώπους μας στις άλλες πόλεις.
  • Εκτέλεση χρεών ως βοηθός διανομέα.
  • Άλλα συναφή καθήκοντα.
Απαιτούμενα Προσόντα:
  • Απόφοιτοι/ες Λυκείου / Κολλεγίου.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής γλώσσας & βασική γνώση Αγγλικής γλώσσας.
  • Βασικές γνώσεις Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.
  • Υπευθυνότητα και ακεραιότητα χαρακτήρα.
  • Ευχάριστη προσωπικότητα, πρωτοβουλία.
  • Ηθική και εχεμύθεια.
  • Πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας.
  • Ικανότητα εργασίας κάτω από πίεση.
  • Κάτοχοι άδειας οδηγού.
Εργασιακή εμπειρία σε παρόμοια θέση και γνώση χειρισμού περονοφόρου (Forklift) θα θεωρηθούν επιπρόσθετα προσόντα. Η εταιρεία προσφέρει:
  • Πακέτο απολαβών συμπεριλαμβανομένου βασικού και 13ου μισθού.
  • Ταμείο προνοίας.
  • Πλήρης απασχόληση, από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή 8:00-13.00 - 14.30 - 17:30.
  • 20 Ημέρες ετήσια άδεια με αποδοχές.
  • Έκπτωση στα προϊόντα της Εταιρείας.
  • Επαγγελματική εμπειρία και συνεχής εκπαίδευση σε ένα δυναμικό φιλικό και ευχάριστο περιβάλλον εργασίας.
  • Προοπτικές προσωπικής ανάπτυξης και επαγγελματικής εξέλιξης.
  • Μόνιμη απασχόληση.
Αιτήσεις:

Οι ενδιαφερόμενοι/ες παρακαλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα μέχρι τις 16 Μαΐου στην πιο κάτω ηλεκτρονική διεύθυνση: cvlondou@londou.com